blog

Wewnętrzny Prokrastynator kontra wewnętrzny Racjonalista

Wewnętrzny Prokrastynator kontra wewnętrzny Racjonalista

Każdy z nas ma w sobie pierwiastek racjonalisty. Nasz wewnętrzny racjonalista dąży do uporządkowanego i spokojnego życia. Podpowiada właściwe rozwiązania w kwestii podejmowania decyzji, planowania, stawiania celów i ich realizacji. Właściwe rozwiązania, czyli takie, które będą dla nas najbardziej optymalne.

 

Co takiego, więc dzieje się, że pomimo ewidentnej obecności wewnętrznego racjonalisty, czasami podejmujemy decyzje pod wpływem emocji, nie dbamy o odpoczynek, sen i zdrowie psychiczne odkładamy wszystko na ostatnią chwilę?

Dzieje się tak, ponieważ tuż obok racjonalisty mieszka prokrastynator “tu i teraz”. Racjonalista mówi: “zaplanujmy to w czasie”, a prokrastynator: “przecież jest tyle innych rzeczy, z których można czerpać przyjemność natychmiast, po co zajmować się planowaniem?” I ten głos niestety często wygrywa i zamiast usiąść do stopniowej realizacji rzeczy ważnych, włączamy facebooka, zaczynamy przeglądać kuchnię, Internet, idziemy posprzątać s, dzwonimy do znajomego, bo coś się nam przypomniało.

Prokrastynacja bywa przyjemna, pozwala na czerpanie z rozrywek w trybie “tu i teraz”. Przyjemność kończy się jednak wraz momentem, kiedy uświadamiamy sobie konsekwencje nie dotrzymania terminu, nie zrobienia rzeczy ważnej. Dopada nas stres.

Jest kilka sposobów, jak poradzić sobie z prokrastynacją.

Nazwij ją

Warto zastanowić się, jakie działania prokrastynujemy najczęściej i dlaczego tak się dzieje Przyglądnij się rzeczom, które odkładasz “na później”, czy są za nudne, nieprzyjemne, za trudne? Nazwanie do pierwszy krok do każdej zmiany.

Zobacz gdzie ucieka twój czas

Sporządź listę rzeczy, które są zjadaczami twojego czasu. Warto zadbać żeby nie były dostępne w czasie, który zaplanowaliśmy na pracę – wyłączone powiadomienia facebooka, posprzątana wcześniej kuchnia, zaplanowany w przerwie czas na telefon do znajomego.

Kontroluj siebie w czasie

Jeżeli często kończysz dzień z poczuciem, że czas przeleciała ci przez palce, ustal ile dokładnie czasu poświęcasz na poszczególne czynności, czy jest to 15 min dziennie, czy 2 godziny. Nie zgaduj, zmierz czas i porównuj go przez kilka dni.

Popraw swój plan działania.

Prokrastynatorzy, planując działania nie uwzględniają czasu na prokrastynację. W rezultacie realizacja działania zajmuje dużo więcej, niż było to przewidziane w pierwotnym planie. Konsekwencją tego są przekroczone terminy, a to z kolei wywołuje zniechęcenie i stres. Zamiast liczyć, że tym razem uda ci się zmieścić w czasie i już nie pozwolisz sobie na prokrastynację, bardziej realistycznie oszacuj czas potrzebny na działanie.

Bądź dla siebie dobry.

Jeżeli odpowiedziałeś sobie na pytanie z punktu pierwszego, wiesz, że najczęściej zniechęcają nas zadania, które są zbyt łatwe lub też zbyt trudne. Jeżeli jest za łatwe i trudno utrzymać koncentrację, nudzisz się, zastosuj strategię małych nagród. Mogą to być 5 minutowe przerwy, co pół godziny, w których oderwiesz się od pracy, żeby zrobić coś przyjemnego, zjeść, uciąć krótką pogawędkę. W przypadku zadań za trudnych pomocna można być strategia małych kroków. Daj sobie czas, nie zmuszaj się do wykonania całego trudne zadania na raz. Pozwól twojemu mózgowi przywyknąć do wyzwania. Zacznij od najprostszych elementów – gromadzenia informacji, segregowania, wyznaczenia celów. Zaplanuj dzień tak, żeby pojawiły się tam również łatwe prace.

Skracaj terminy

Wyznaczaj sobie ostateczne terminy realizacji, zwłaszcza, jeżeli jesteś osobą, która lepiej działa w pod presją czasu. Niech będzie to termin dokładny, określony, co do dnia i godziny.

Przejrzyj swoją listę

W sytuacji, kiedy pomimo wyznaczania celów nie jesteś w stanie zmusić się do niektórych działań, wróć do swojej listy działań i zweryfikuj ją. Oddeleguj to, czego nie musisz robić sam, ustaw priorytety, odrzuć rzeczy mniej istotne. Skup się na rzeczach, w których czujesz się dobrze. Mogą one stać się inspiracją do dalszego działania.

 

Opracowanie: Magdalena Wolańska


powrót do listy

Inne wpisy na naszym blogu które mogą Cię zainteresować

Idea killers w pracy zespołowej

Obsługa trudnego klienta – sprawa psychologii

Czym jest sprzedaż partnerska?

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin!

Zadzwoń do nas

Tomasz Wojciechowski

Zapisz się na newsletter Perspektyw!

Otrzymasz informacje o promocjach, najnowszych wpisach na blogu i bieżących wydarzeniach.

Zostaw nam wiadomość
skontaktujemy się w ciągu 24 godzin!

* - pola wymagane

Najbliższe szkolenia