blog
Idea killers w pracy zespołowej
Idea killers w pracy zespołowej
Tego się nie da. To nie przejdzie przez zarząd. Wróćmy do tematu w przyszłym tygodniu. Ktoś to już na pewno dawno wymyślił. Dobrze dobrze, ale ile to będzie kosztować?
Znacie te teksty? Szkoda…
Idea killers
Powyższe zdania to przykłady tzw. idea killers. Sformułowań wygłaszanych po to, by skrytykować pomysł. I to skutecznie. Niestety, w pracy zespołowej, idea killers przynoszą jeszcze inny efekt. Osoba, która ich słucha, staje się mniej zmotywowana do generowania nowych pomysłów w ogóle. Inne (autentyczne) idea killers:
- Tego nie ma w Korei
- A kto to zrobi?
- Tego nie ma w grafiku
- To już było
- Kto za to zapłaci?
- Mnie to się podoba, ale Kowalski tego nie puści
- W przyszłym roku…
Co zamiast?
Tu porady rozdzielimy, na te dla krytykowanych i krytykujących
Porada dla krytykowanych w ten sposób
Najpierw wypisz sobie wszystkie idea killers które słyszysz na co dzień w pracy. Następnie weź kartkę papieru i narysuj sobie „maszynę do zabijania pomysłów”. Wydaje się dziwaczne, ale to wciągająca sprawa. Ulepsz ją. Spróbuj zapamiętać ze szczegółami. Za każdym razem gdy usłyszysz jakieś zdanie ze swojej listy lub jego modyfikację, przypomnij sobie swoją maszynę. Powiedz sobie, że to nie autentyczna krytyka, tylko idea killer wygłoszony po to, by czegoś nie zmieniać. Że to ma niewiele wspólnego z tym co proponujesz. I zrób swoje
Porada dla krytykujących
To oczywiście nie jest tak, że każdy pomysł, który zgłaszają Twoi podwładni, jest idealny. Niemniej jednak warto podtrzymywać ducha innowacji w zespole. Rzadko też jest tak, że w zgłaszanym pomyśle nie ma nic wartościowego. Częściej – warto by popracować nad jakimś aspektem, który karze na razie pomysł odrzucić. Dlatego proponuję Ci używać (następujących fraz lub im podobnych):
- W twoim pomyśle podoba mi się (i tu wymienić ze 2 konkrety)
- Ale co by tu zrobić żeby (tu podajemy problem, który widzimy, np. „żeby to było tańsze”, albo: żeby się na to zgodził dział finansowy)
Brzmi jak gra słów? Nie do końca. Sam(a) zobaczysz, że takie sformułowania zachęcają do poszukiwania rozwiązań, pozwalają oddzielać krytykę osoby od jej pomysłów. Spróbuj!
A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konstruktywnej krytyce, komunikacji i zarządzaniu zespołem, zapraszam na szkolenie.
Opracowanie: Tomasz Wojciechowski
powrót do listy
Inne wpisy na naszym blogu które mogą Cię zainteresować
Idea killers w pracy zespołowej
Obsługa trudnego klienta – sprawa psychologii
Czym jest sprzedaż partnerska?
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24 godzin!
Zapisz się na newsletter Perspektyw!
Otrzymasz informacje o promocjach, najnowszych wpisach na blogu i bieżących wydarzeniach.